Thanks to all past
participants in the
Spring Team Program!

Best wishes in all you
do...on and off of the
basketball court!
Past Rosters & Photos
Spring 2007 Teams
Spring 2008 Teams
Spring 2009 Teams

Andrew Dahl
Hoops Training &
Slam Director
Spring 2010 Teams
2013 Minnesota Slam
(Mankato, MN area)
Team Rosters & Schedules
Spring 2011 Teams
SPRING TEAMS
T
Join The Email List
Email:  
T
T
Spring 2012 Teams

MN Slam Boys Director- Sam Peters (samuel.peters@live.com) 507-514-2606

MN Slam Girls Director- Taylor Possail (tpossail@jwp.k12.mn.us) 507-530-6270
MN Slam Boys Rosters (PDF)
5          Hannah Olson
10        Gabbie Hagen
12        Jenna Stevermer
21        Sam Barslou
22        Sam Ripley
23        Sophia Fischer
31        Anne Schwarz
35        Sami Doering
44        Lauren Summers
55        Laura Resner
Tournaments
April 27-28: MYAS Spring Challenge at Jimmy Lee Rec (St. Paul)
May 18-19: MYAS Spring Championship at Benilde St. Margaret's HS
June 1st: MYAS Tournament @ Lakeville South HS
June 9th: MYAS Tournament @ Hopkins HS
June 15-16:  Minnesota Hoops Tournament @ Fridley HS (they cancelled the
tournament...due to lack of entries and a team dropping out)

Practices
1) Mon, April 15 - 7:00 to 8:30pm at Monroe Elementary in Mankato
2) Wed, April 17 - 7:00 to 8:30pm at Monroe Elementary
3) Mon, April 22 - 7:00 to 8:30pm at Monroe Elementary
4) Wed, April 24 - 7:00 to 8:30pm at Monroe Elementary
MN SLAM 17u Elite
Coaches: Samuel Peters & Ray Teachout

#1                  Josh Eversman                Fairmont
#3                  Brock Margenthaler        Mankato East
#5                  Zach Brandts                    St. James
#12                Michael Coates                LCWM
#21                Mattu Chuol                      Mankato East
#22                Sam Fenske                      Owatonna
#24                Jeremy Stuart                   Hayfield
#34                Braedan Myers                Mankato West
#41                Nick Roggow                    Fairmont
#50                Brian Doering                   Maple River
Minnesota Slam
17U Girls Roster & Schedule
BOYS TEAMS
Tournaments
May 4-5: MN Heat Tournament (11th D2)
May 11-12: MN Magic Tournament @ Bloomington Jefferson
May 18-19: MN Fury Tournament @ Eagan, Eastview, & Apple Valley
June 1-2: Northstar Hoops Report State Tournament Page 21 of 23 (Augsburg College)
June 28-29: Great Plains Alliance (St. Cloud Area)


Practices
Wednesday, April 24: 8-9:30pm @ Lake Crystal High School
Wednesday, May 1: 7:30-9:00pm @ Lake Crystal High School
Thursday, May 2: 7:30-9:00pm @ Lake Crystal High School
Wed, May 8th: 6:30-8pm @ Mankato East High School
Wed, May 15th: 7:30-9:00pm @ Lake Crystal High School
Wed, May 29th:  no practice this week
MN SLAM 17u Black
Coach: Garrett Taylor

#1                  Taylor Beebe                         Fairmont
#2                  Garrett Olson                        Owatonna
#3                  George Alhag                        Mankato East
#4                  Connor Barnett                     Blue Earth
#5                  Matt Erickson                        Alden-Conger
#15                Luke Peterson                      Fairmont
#20                Hussein Mohamoud            Mankato East
#21                Jacoby Zelinske                   Hayfield
#24                Jackson Yackley                  New Ulm
#10                Tyler Dittrich                         New Ulm
Tournaments
May 4-5: MN Heat Tournament (11th Grade D2)
May 11-12: MYAS Tournament @ Delano HS
May 18-19: MN Fury Tournament @ Eagan,Eastview, & Apple Valley
June 1-2: Northstar Hoops Report State Tournament Page 21 of 23 (Augsburg College)
June 8-9: Summer Slam (by MN Heat) @ Bethel University and Highview MS


Practices
Wednesday, April 24: 8-9:30 @ Lake Crystal High School
Wednesday, May 1: 6:00-7:30pm @ Lake Crystal High School
Wed, May 8th: 7:30-9pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
Wed, May 15th: 7:30-9:00pm @ Lake Crystal High School (note change)
Wed, May 29th:  7:30-9pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
MN SLAM 16u
Coach: Matt Taylor

#3                  Tanner Ogren                   New Ulm
#4                  Cole Emler                        Fairmont
#6                  Ben Abel                           Fairmont
#11                Derek Johnson                Blue Earth
#14                Alex Saxen                        MCW
#20                Issac Highum                    Waseca
#22                Jordan Sandmeyer          St. James
#23                Lucas Riha                        Mankato East
#24                Nate Johnson                   Fairmont
#42                Matt Kingland                   Owatonna
Tournaments
Apr 27-28: MYAS Spring Challenge @ Hastings HS
May 4-5: MN Heat Tournament (10th Grade D2)
May 11-12: MN Magic Tournament @ Bloomington Jefferson
May 18-19: MN Fury Tournament @ Eagan, Eastview, & Apple Valley
June 1-2: Northstar Hoops Report State Tournament Page 17 of 23 (Augsburg College)
June 22nd:  MYAS Super Saver @ Park/Cottage Grove HS

Practices
Wednesday, April 24: TBD
Wednesday, May 1: 6:00-7:30pm @ Lake Crystal High School
Wed, May 8th: 7:30-9pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
Wed, May 15th: 7:30-9pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
Wed, May 29th:  7:30-9pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
MN SLAM 15u Elite
Coach: Nate Kaffine

#2                  Jordan Whelan                 Mankato East
#3                  Luke Overgaard               NRHEG
#4                  Carter Rynda                     TCU
#6                  Kallan Dorenkemper        WEM
#8                  Esa Ibrahim                        Mankato West
#11                Noah Rajtar                        Mankato Loyola
#12                Tyler Tegmeier                  WEM
#14                Alec Buehler                      Waseca
#21                Keegan Oak                       TCU
#23                C.J. Ayers                           Mankato East
Tournaments
Apr 27-28: MN Magic Tournament @ Bloomington Kennedy HS
May 4-5: MN Heat Tournament (9th Grade D2)
May 11-12: MN Magic Tournament @ Bloomington Jefferson
May 18-19: MN Fury Tournament @ Eagan, Apple Valley, & Rosemount
June 1-2: Northstar Hoops Report State Tournament Page 13 of 23 (Augsburg College &
surrounding gyms)
**If link error, use: www.northstarhoopsreport.com/2013-State-Tournament (Also includes Stats &
Admission info)


Practices
Monday, April 22: 7:30-9 @ Lake Crystal High School
Thursday, April 25: TBD
Monday, April 29: 7:30-9:00pm @ Lake Crystal High School
Thursday, May 2: 6:00-7:30pm @ Lake Crystal High School
Wed, May 8th: 6-7:30pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
Wed, May 15th: 7:30-9pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
Tues, May 28th:  8-9:30pm @ Waterville High School
MN SLAM 15u Black
Coach: Nick Erdman

#0                  Branden Shulz                   Belle Plaine
#5                  Chandler Keinitz                Blue Earth
#10                Nathan Eaton                      North Union, IA
#11                Jadyn Gunderson              Owatonna
#21                Nick Dale                             Mankato West
#23                Christian Engeman             Fairmont
#24                Tyler Johnson                     Fairmont
#25                Derek Guscette                  Belle Plaine
#33                Alex Kjolstad                       JWP
#45                Erik Zielske                          Mankato West
Tournaments
Apr 27-28: MYAS Spring Challenge @ Hastings HS
May 4-5: MN Heat Tournament (9th Grade D2)
May 11-12: MYAS Tournament @ Rosemount HS
June 1-2: Northstar Hoops Report State Tournament Page 13 of 23 (Augsburg College)
June 22nd:  MYAS Super Saver @ Park/Cottage Grove HS


Practices
Monday, April 22: 7:30-9 @ Lake Crystal High School
Thursday, April 25:  7:30-9 @ New Ulm Vogel Arena
Monday, April 29: 6:00-7:30pm @ Lake Crystal High School
Thursday, May 2: 7:30-9:00pm @ Lake Crystal High School
Wed, May 8th: 6-7:30pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
Wed, May 15th:  6-7:30pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
Wed, May 29th:  6-7:30pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
MN SLAM 13u
Coach: Brett Hested

#2                  Brady Rassmussen         Red Rock Central
#4                  Daevon Anderson           St. James
#5                  Bobby Lindsey                 Blue Earth
#11                Mitchell Weber                St. Clair
#14                Brandon Schultz                St. Clair
#15                Parker Jones                   St. James
#23                Blake Barnett                   Blue Earth
#28                Andrew Hoppe                 Maple River
#33                Jack Hested                      Fairmont
#50                Brock Doering                  Maple River
Tournaments
Apr 27-28: MYAS Spring Challenge @ Lakeville South HS
May 4-5: MYAS Tournament @ Hidden Oaks MS (Prior Lake)
May 18-19: MYAS Tournament @ Hopkins HS
June 1-2: MYAS Spring Championships @ Colin Powell Center (Mpls)
June 8-9:  Summer Showcase (by MN Heat) @ St. Louis Park HS (page 4 of 10...it is Division 2)

Practices
Monday, April 22: @ MN Lake
Thursday, April 25: @ Mapleton
Thursday, May 2: 6:00-7:30pm @ Lake Crystal High School
Wed, May 29th:  6-7:30pm @ Rosa Parks Elementary (Mankato)
Parental Waiver Form
ESPN Fundraising Option